dzieci

Od samego początku łączymy naukę z zabawą. Trenując w małych grupach, dzieci nawiązują nowe przyjaźnie, uczą się współpracy, systematyczności i szacunku do innych. Gra w tenisa pomaga w rozwijaniu umiejętności motorycznych poprzez precyzyjne ruchy rakietą i kontrolę nad piłką. Dzięki indywidualnemu podejściu, każde dziecko może rozwijać się w swoim tempie. Wolniejsze piłki, mniejsze korty, a punkty można zdobyć już na pierwszym treningu!

Play&Stay i Tenis 10

Byliśmy pierwszą szkołą tenisa w Polsce, która wprowadziła nowoczesne metody treningu wynikające z założeń programu Tenis 10 – ogólnoświatowego programu Play&Stay propagowanego na całym świecie przez ITF. Jego misją jest przyciągnięcie do tenisa jak największej liczby dzieci, ułatwienie im szybkiego i przyjemnego opanowania podstawowych umiejętności i dostosowanie gry do ich możliwości psychofizycznych.

Pierwszy Krok

to nasz autorski program metodyczny, który ułatwia pracę z początkującymi graczami. Jest zbudowany z dziewięciu poziomów – od najłatwiejszego (umiejętność podrzucania pionowo piłki) do najtrudniejszego (umiejętność odbijania piłki z partnerem przez siatkę). Każdy poziom zawiera ćwiczenia, które umożliwiają dziecku wykonanie tzw. gry zaliczającej. Jest to pierwszy tego typu program, który został dodany do podręczników programów MultiSport i Mały Mistrz dla nauczycieli w całej Polsce. Jego autorem jest Krzysztof Walter „Mazzi”.

Technika i Taktyka

W naszej metodyce Tenis 10 łączymy technikę i taktykę z nauczaniem gry poprzez zabawę. Prowadzone przez nas grupy 4-5 latków rozpoczynają swój pierwszy kontakt z kortem od zabaw z balonami i zajęć ruchowych. Później dochodzą ćwiczenia z rakietami tenisowymi, nauka odbijania piłki, podstawy utrzymania piłki w korcie, atakowanie czy obrona. Z czasem, stopniowo wprowadzamy różne odmiany uproszczonej gry na punkty.

Koordynacja ruchowa

Jednocześnie doskonalimy koordynację ruchową, czyli zdolności do prawidłowej oceny lotu piłki, dobiegnięcia, a następnie wykonania uderzenia. Służą temu zestawy różnorodnych ćwiczeń w formie rozgrzewki lub jako przerywnik w treningu: baloniada, murarz, strażnicy, gonitwa, kot i mysz, bitwa kto trafi w trenera, treserzy zwierząt, dwa ognie, rzucanki, policjanci i złodzieje. Ćwiczenia te mają oswajać dzieci ze sprzętem i kortem, doskonalić szybkość i zwinność, kształtować zdolność reakcji i przyjmowanie różnych pozycji, odpowiednie ruchy, celność i technikę rzutu.

Odpowiednie obiekty

Zajęcia Tenis 10 odbywają się w obiektach treningowych wyposażonych w sprzęt niezbędny do zajęć z młodymi tenisistami. Używamy siedmiu rodzajów piłek – od gąbek, poprzez piłki niskokompresyjne, po normalne twarde piłki do rzutów. Do tego rakiety o długości i ciężarze odpowiednim dla danego wieku, kolorowe piłki, pachołki, drabinki, obręcze, znaczniki.


Hala minitenisowa
(Tie Break Koncertowa)

kolorowa, ogrzewana, wyposażona w nawierzchnię dywanową – obsługuje jednocześnie dwie grupy dzieci.

Korty tenisowe (Tie Break Koncertowa i Tie Break Kabaty)

Poziomy Tenis 10

Program Tenis 10 stanowi element ogólnoświatowego programu Play&Stay propagowanego przez ITF. Wielkość kortu, rodzaj piłek i sposób przeprowadzenia treningu dostosowujemy do wieku dziecka. Lżejsze i wolniejsze piłki oraz pomniejszona wielkość kortu ułatwiają naukę, a sama gra sprawia dziecku większą przyjemność.

Szczegółowe założenia programu Tenis 10 realizowanego w Szkole Tenisa Tie Break  znajdziecie Państwo tutaj.

Niebieski

dzieci 4-6 lat

  • pomniejszony kort
  • piłki z gąbki

Rozwój wszechstronnej sprawności fizycznej poprzez gry i zabawy.

Nauka podstawowych umiejętności taktycznych (utrzymanie piłki w korcie) i technicznych (czucie piłki i trafianie jej przed sobą)

Czerwony

dzieci do 7-8 lat

  • pomniejszony kort
  • piłki 75% wolniejsze

Dalszy rozwój umiejętności taktycznych („gonienie” przeciwnika) oraz technicznych (prawidłowe chwyty i początki przyszłych pełnych uderzeń).

Pomarańczowy

dzieci do 9 lat

  • kort pełnowymiarowy
  • piłki 50% wolniejsze

Młodzi tenisiści stosują różnorodne sposoby rozegrania akcji we wszystkich sytuacjach meczowych, a ich gra przypomina dorosły tenis.

Zielony

dzieci do 10 lat

  • kort pełnowymiarowy
  • piłki 25% wolniejsze

Utrwalenie prawidłowej techniki, praca nad bardziej zaawansowanymi uderzeniami oraz wszechstronnym stylem gry. Zawodnicy potrafią stosować podstawowe rozwiązania taktyczne podczas meczu.

Żółty

dzieci powyżej 10 lat

  • kort pełnowymiarowy
  • piłka żółta

Zawodnik jest gotowy do treningu i rywalizacji normalną piłką na dużym korcie.